Finanční podpora umělců, jasný harmonogram otevírání kulturních institucí či přesun financí z propagace v zahraničí na domácí tvorbu patří mezi devatero opatření, která TOP 09 představila na záchranu kultury v období současné krize.

„Náš návrh obsahuje devět konkrétních věcí. Jednou z nich je třeba to, abychom umožnili změnou daňového systému lepší mecenášství ze strany sponzorů, aby bylo daňově výhodné. Také můžeme dát lidem přímo podporu 200 korun, ať si sami určí, za co ji chtějí utratit v oblasti kultury. Může to být koupě vstupenky nebo knížky. Tím bychom dostali dvě miliardy korun přímé podpory kultuře,“ řekla ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Hlavní také je, abychom už konkrétně věděli, kdy se budou moci otevřít kulturní zařízení,“ dodala.

TOP 09 dále navrhuje sjednocení nejnižší možné sazby DPH na kulturu či navýšení fondů galerií a knihoven na nákupy nových děl. Kulturu by měly podpořit kromě státu a mecenášů také samotná města a obce. Zavedení opatření podpořila také herečka Eva Holubová a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Holubová podporovala Topku i před eurovolbami.

Nyní ji představili na tiskovce jako vzácného hosta. „Ano, voličku TOP 09. Já a Bydžovská jsme Topkařky, takže jsem tady správně,“ uvedla herečka Holubová. „Já jsem byla strašně dojata, když jsem dostala pozvání tady na tu tiskovku, protože vlastně kromě současného prezidenta, který nám navrhl, když nemáme co dělat, abychom jezdili do domovů seniory, tak mám pocit, že se politici o nás vůbec nezajímají,“ podotkla.