Noční střelba ve Vídni si vyžádala sedmnáct zraněných, šest z nich je ve vážném stavu. Zraněním podlehli mimo jiné jeden policista a jedna z kolemjdoucích. Ministr vnitra Karl Nehammer vyzval občany Vídně, aby nadále dnes zůstávali doma a vyhýbali se centru města.

„Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a se těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat,“ napsal dále Kurz s tím, že Rakousko momentálně zažívá „těžké okamžiky“. Kancléř také uvedl, že důležitá místa v metropoli by měla chránit armáda, aby se policie mohla soustředit na protiteroristické operace.


Podle Kurze byly útoky ve městě „profesionálně připravené,“ řekl rakouské stanici ORF. „Oni (útočníci, pozn. red.) byli velmi dobře vybavení, měli automatické zbraně, byli připravení,“ uvedl.


„Brutalita, organizovanost a masivnost teroristického útoku ve Vídni, stejně jako faktické selhání rakouských informačních služeb, svědčí o jediném: Žádná evropská země si v tento okamžik už nemůže být jistá před podobnými útoky a je jen otázkou času, kdy se s něčím podobným seznámíme i my, dosud bohorovně klidní obyvatelé ‚sedmé nejbezpečnější země světa‘,“ poznamenal k útoku bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec.

„Komanda sebevražedných zabijáků se dnes zcela volně pohybují po Evropě, převážejí v naprostém klidu zbraně a výbušniny a mohou de facto zaútočit kdekoliv a kdykoliv se jim zamane. Včetně Prahy nebo Brna, kam je to z Vídně co by kamenem dohodil.”


„Co ještě můžeme Rakušákům jen tiše závidět, je rychlost, s jakou nasadili ve Vídni vojenské jednotky k ochraně státních, církevních a památkových objektů. Vojenské jednotky po zuby ozbrojené České republiky, člena NATO, jsou připraveny k podobným zásahům nejpozději do 5 dnů po vyhlášení pohotovosti, případně po návratu z Afghánistánu, Mali, Čadu, Nigeru, Iráku a dalších zemí, kam je naše slavné vlády poslaly bojovat za demokracii a proti terorismu v blahé pitomoučké naději, že ‚nám se přece nic takového nemůže stát‘,“ zmínil Štefec.


„Takže pane Babiši, pane Metnare, pane Hamáčku, paní Černochová a další – může se to stát a také se to stane. A brzy. A vás pak budeme my, občané ČR, činit zodpovědnými za oběti. Stejně jako pány Berouna a Koudelku. Začněte konečně dělat to, proč jsme vás volili. Začněte se starat o naší bezpečnost a o to, aby se totéž co ve Vídni, v Nice nebo v Lyonu nedělo v Praze. Od toho tam nejste. Určitě jste viděli Postřižiny. Krásný film, a krásná hláška před jeho koncem: ‚Musíte se víc snažit, pane správče, jinak vás vyměníme!‘ Vezměte si ji k srdci,“ uzavřel.