Nikomu nic neřekneme, ale nic se nestalo. Tak by se dalo shrnout vystoupení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a poslankyně za ANO Evy Fialové, zaměstnankyně Andreje Babiše, na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí v souvislosti s otravou řeky Bečvy kyanidem. Fialová tak vehementně brání tomu, aby se veřejnost dozvěděla jasné informace. Společnost DEZA z holdingu Agrofert ostává v podezření.

Výbor pro životní prostředí ústy zejména opozičních poslanců, v první řadě šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, žádal jasné informace. Je totiž poněkud podivné, že se dopředu vědělo, že DEZA za nic nemůže nicméně občané nemají k informacím přístup. A hlavně to, že lidé z ANO přesně tohle chtějí a postupují jednotně v rámci všech úřadů a institucí, které ovládají.

Jak uvedla Česká televize, ministr Brabec odmítl členům sněmovního výboru říci nové informace k havárii. Míní, že by to mohlo mařit vyšetřování. Tak určitě – někdejšímu šéfovi Babišovy Lovochemie úplně všichni věříme, že nebude hájit zájmy Agrofertu.

Jako ještě aktivnější se ale ukázala zmiňovaná poslankyně Eva Fialová. Ta chce dokonce dávat stížnost k mandátovému a imunitnímu výboru kvůli tomu, že na jednání byli přítomni „novináři a neziskovky“. Jednání výborů jsou přitom běžně veřejná, podle logiky paní Fialové by tomu tak ale asi mělo být jen tehdy, pokud se nejedná o problémy jejího šéfa. Nebo je snad otrava Bečvy státní tajemství?

A kdo to vlastně je, poslankyně Eva Fialová? Že jste o ní nikdy nic neslyšeli? Citujme Wikipedii: „Pracovala na pozici odpadového hospodáře v akciové společnosti Lovochemie v Lovosicích na Litoměřicku, společnost vlastní koncern Agrofert.“

Taková drzost nebyla doposud v české politice nikdy možná. Bývalí zaměstnanci holdingu, který je v podezření, že jedna z jeho firem způsobila jednu z největších ekologických katastrof v novodobé české historii, chtějí z pozice poslanců a ministrů zajistit, aby se veřejnost nedozvěděla pravdu. Co ještě si necháme líbit?

Lidé z Babišových chemiček nám tu radí, jak chránit životní prostředí. A Eva Fialová je ještě tak neomalená, že si stěžuje na zájem nikým nekoupených novinářů a neziskových organizací. O tom se jednoho dne bude psát v učebnicích a Fialová s Brabcem si mohou být jisti tím, že nebudou uváděni jako pozitivní příklad.