Důvěra – jeden z nejdůležitějších nástrojů v boji s pandemií. Podrývají ji však nesčetné dezinformační zprávy šířené nejen českým virtuálním prostorem. Kromě toho se Petr Smejkal pozastavil se také nad tím, proč se podle něj exprezident Václav Klaus chová sobecky.

Jednou z nejznámějších dezinformací, šířenou nejen českým virtuálním prostorem, je domnělé čipování lidí, kteří přijdou na koronavirové testy. Tuto konspirační teorii však epidemiolog Petr Smejkal, který je také členem občanské iniciativy KoroNERV-20, absolutně odmítá.

Hlavní epidemiolog pražského IKEM také v Epicentru několikrát zmínil důležitost nošení roušek. „Absolutní ochranou nejsou, nicméně jsou velmi významnou ochranou…proto zdůrazňujeme, že tou absolutní ochranou je respirátor,“ vzkazuje Smejkal.

S názory molekulární genetičky Soni Pekové o tom, že roušky jsou spíše psychologickým nástrojem a vir je tak malý, že mezírkami mezi vlákny stejně projde, nesouhlasí. „Ten vir je na aerosolových partikulích, takže naprostá většina z nich se tam zachytí,“ říká Smejkal o účinnosti ústenek.

Jednání bývalého prezidenta Václava Klause, který při oslavách založení Československa 28. října přišel k Obecnímu domu bez roušky a bez zakrytých úst a nosu dokonce přednesl i svůj veřejný projev, považuje epidemiolog Smejkal za součást jeho nebezpečného politikaření.

„V téhle době vystupovat někde bez roušky a hlasitě křičet, navíc ho někdo nahrával, takže musím říct, že ten člověk přinejmenším ohrozil toho reportéra, nebo ty lidi kolem… takže je to opět příkladem totálního sobectví a nerespektování pravidel,“ nezakrýval své rozhořčení odborník.