„Nelíbí se mi až hrubé a sprosté výkřiky proti prezidentovi. Myslím, že mezi inteligentními lidmi se to řeší úplně jinak,“ vzkazuje nejen svým kolegům z branže herec Jan Kuželka. Zmínil také, že kvůli umělcům spousta lidí z „venkova“ nemá ráda Prahu. K nejnovějšímu požadavku prezidenta odvolat ministra Blatného a šéfku Ústavu pro kontrolu léčiv kvůli jejich „postoji“ k ruské vakcíně Sputnik V, mimo jiné říká. „Pan Blatný je zmatkař jeden z největších“. A nešetřil ani Kalouska. Řekl také, co si on sám myslí o ruské vakcíně. U příležitosti osmiletého „výročí“ Miloše Zemana na Hradě promluvil i o jeho porevolučních předchůdcích a vysvětlil, proč „Pražská kavárna“ Havla na rozdíl od Zemana tak obdivovala.

Tento týden „slaví“ prezident Zeman už osmý rok na Hradě. Jak byste vy jeho roky ve funkci zhodnotil?

Miloše Zemana znám od roku 1989. Pozval jsem ho tehdy na zakládání OF ČKD Vagonka. Tam mě absolutně uchvátil tím, jak obrovský měl přehled. Mluvil před naplněnou halou a ti lidé ho opravdu brali. Protože jim řekl, jak se má naše hospodářství, jak je to špatné a hlavně zdůvodnil proč.

Od té doby jsme se osobně nesetkali. Je to prostě první prezident, který byl zvolený přímo. Já byl vždy vychovávaný k tomu, že k hlavě státu by se měl chovat každý s určitou úctou. Nemusím s ním samozřejmě ve všem souhlasit. Některé jeho bonmoty mám rád, některé jsou možná trochu přes čáru. Co se ale týká ovlivňování politiky v této zemi, tak si myslím, že neříká nic špatného. Za těch osm let dělal vždy pro ČR maximum, co mohl.

Chápu, že s ním v některých věcech nemusí každý souhlasit. Ale co mě tedy irituje je, jakým způsobem o něm někteří mluví. Tohle by si třeba jinde v demokratických zemích na západ od nás nikdo nedovolil. Urážky nejhrubšího zrna! Pan prezident má také nějaký věk, zdraví už možná také není nejlepší, ale zatím mu to myslí takovým způsobem, že to by mu mohl leckterý mladý závidět.

Když zmiňujete výroky na prezidentovu adresu, velkou diskusi před časem rozvířil výrok bývalého člena ODS Martina Langa, který na sociální síť napsal, že Zeman „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Dal tím najevo, že hrubě nesouhlasí s tím, že Zeman nezarazil snahy o zdanění církevních restitucí, kterého se dovolávali především komunisté. Nejvyšší soud rozhodl, že výrok není trestný, ale přestupek…

Přestupek? Tohle si dovolit říct vůči nějakému prezidentovi ve vyspělých západních zemích, tak si myslím, že by to skončilo úplně jinak. Vůbec se nedivím, že ho ODS vyloučila. Takoví lidé svým stranám opravdu nepomůžou.

Komu je prezident doslova trnem v oku, je „Pražská kavárna“. Čím podle vás především umělce prezident tak dráždí?

To vůbec nevím. Každý má nějaký názor. A myslím, že každý ho může říct. Jde o to, jakou formou to udělá. V žádném případě bych nikoho neurážel, ať je to prezident, nebo někdo z umělců. Co se mi nelíbí, jsou opravdu až hrubé a sprosté výkřiky proti prezidentovi. Myslím, že mezi inteligentními lidmi se to řeší úplně jinak. Nemusím s ním ve všem souhlasit. Ale vyhrožovat mu, jak jsme o tom mluvili, například podřezáním, to je odporné.