Ministr zdravotnictví by rád otestoval celou Českou republiku. Mnozí odborníci si myslí, že je to nesmysl. Stejného názoru je i profesor a evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle jeho slov si chce někdo otestováním celé republiky akorát tak pořádně namastit kapsu.

Situace v České republice se stále zhoršuje. Každý den padají rekordy v počtu nově nakažených. Ministr zdravotnictví Roman Prymula před nedávnem řekl, že by chtěl nechat otestovat celou republiku. Podle něj by se s testováním mohlo začít v nejbližší době.

Jenže Prymulovi oponují mnozí odborníci, mezi nimiž je i evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle Flegra postrádá plošné testování jakýkoli smysl. „Připadá mi, že je naprostý nesmysl zrovna do testování cpát miliardy a ohromné úsilí zdravotníků. Co s těmi vytestovanými lidmi budeme dělat, když nedokážeme vytrasovat a dostat do karantény ani ty, které odhalíme při dnešním zcela nedostatečném testování? Navíc i při nerealisticky nízké chybovosti testu při nízkém procentu těch, kteří nám budou vycházet, že jsou nakažení a oni přitom nakažení nebudou, bude většina těch, co nám vyjdou jako nakažení ve skutečnosti nenakažených. To je zcela zákonité, protože nenakažených je v populaci mnohonásobně víc než těch nakažených,“ řekl Flegr.

„Nevím, co pozitivního by mohlo plošné testování přinést, když stejně nedokážeme pozitivně testované rychle izolovat do karantény. Navíc má být testování dobrovolné, a tak ti, co se nebudou chtít dostat do karantény, na něj stejně nepůjdou. Musíme konečně začít pořádně a rychle trasovat kontakty nakažených. Mimochodem, navyšovat trasovací kapacity o třetinu, jak se to dělá s velkou slávou nyní, je k ničemu. My je teď nutně potřebujeme navýšit aspoň na trojnásobek. Trasování je jediná opravdu účinná a relativně levná metoda, jak s epidemií bojovat. Plošné testování na dobrovolné bázi, je naprosto k ničemu,“ dodal Flegr.

Podle profesora nejspíš hrají v plošném testování roli něčí finanční zájmy. „Takové testování naslepo může být těžko co jiného, než nějaká forma tunelování státního rozpočtu. Opravdu by mě zajímalo, kdo je na tom finančně interesovaný. A taky zda zvýšené trestní sazby za činy spáchané v době nouzového stavu se týkají pouze dvou kousků pečiva ukradeného v supermarketu, nebo i takovýchto miliardových tunelů. Opakuji z odborného hlediska je plošné testování obyvatelstva zkrátka nesmysl a v boji s epidemií nám nemůže nijak pomoci,“ upozornil.