Poslanci se dnes mimořádně sejdou k úvodnímu kolu debaty o vládní volební novele, která reaguje na nedávný nález Ústavního soudu. Kabinet ji připravil ve dvou variantách. Jedna zachovává pro sněmovní volby 14 volebních obvodů, podle druhé by bylo celé Česko jedním obvodem. Na řádné schůzi, která bude následně pokračovat, jsou na programu předlohy v prvním čtení.

Volební pravidla musí poslanci a senátoři doplnit potom, co Ústavní soud zrušil mimo jiné pasáže o přepočtu voličských hlasů na mandáty zejména pro porušení rovnosti volebního práva. Už ve čtvrtek poslanci podpořili lidoveckou volební novelu jako možný nosič dohodnutých změn. V dalších kolech se mají obě předlohy projednávat souběžně. Hnutí ANO bude usilovat o podobu volebního zákona tak, aby celá země byla jeden volební obvod.

Premiér Andrej Babiš ( za ANO) Ústavní soud za toto rozhodnutí ostře kritizoval. Podle něj ztratil všechny zábrany a otřásá důvěrou v politický systém. Stejně ostře se pustil také do jeho předsedy Pavla Rychetského. Podle Babiše není nestranný. Radek Vondráček (za ANO) řekl, že systém jednoho volebního obvodu je nejspravedlivější, byť na druhou stranu nejsložitější bez regionálního sentimentu.

Vládní novela zachovává v obou variantách pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny pro jednotlivé strany. V případě koalic zvyšuje hranice zvýšeny na sedm, devět a 11 procent podle počtu spolupracujících stran. Hlavním tématem debat je ale mechanismus přepočtu voličských hlasů na mandáty a jejich rozdělení do krajů.