Sehnal jsem ministra zdravotnictví za 45 minut,“ chlubil se údajně loni v říjnu premiér Andrej Babiš (ANO) svému okolí, když oznamoval jméno Jan Blatný. Dnes by patrně vážil slova. Od minulé středy adresoval Blatnému minimálně tři vytýkací dopisy.

Zvyšuje se tím tlak na klíčového ministra v situaci, kdy odchod Blatného požaduje po premiérovi prezident Miloš Zeman, jemuž vadí ministrův odmítavý postoj k ruské vakcíně.

Sám premiér Blatnému vyčítá laxní přístup ve shánění léků. „Dle mých informací nemocnice nebyly o léčivech s protilátkami včas a řádně informovány, což hodnotím jako Vaše manažerské selhání. V době, kdy nemáme dostatek vakcín, jste měl Vy jako ministr zdravotnictví umožnit indikovaným pacientům léčbu s protilátkami v největší možné míře, k čemuž ovšem podle mých informací nedošlo,“ útočí premiér na Blatného v dopise z minulé středy, jehož kopii Lidovky.cz získaly.

„Očekával bych od Vás podporu vstupu nových léků proti viru do ČR a jejich propagaci a zavádění do léčebných postupů. Bohužel jsem se u Vás s tímto přístupem doposud nesetkal,“ pokračuje Babiš, který opakovaně používá spojení manažerské selhání. Dopis končí apelem, aby se taková situace neopakovala.

V pátek upozornil server Seznam Zprávy na jiný dopis ze stejného dne, v němž Babiš kritizoval ministra za nedostatečnou spolupráci s resortem školství při nákupu antigenních testů. Ani tím ale výčet „depešové“ politiky neskončil. Jak zjistily Lidovky.cz, už v pátek na ministerstvo zdravotnictví dorazil další dopis. V něm pro změnu kárá Babiš Blatného za strategii boje proti rakovině.

V dopise Blatnému Babiš ještě přitvrdil. „Nemocnice v ČR jsou stále plné těžce nemocných pacientů s virem. Denně jich umírají stovky, a přesto spotřeba protilátky, která může rizikové jedince ochránit od těžkého průběhu a hospitalizace a v nejhorším i smrti, je minimální,“ vyčetl Blatnému. Právě obezřetnost v nasazování ivermektinu nicméně v pondělí zdůraznila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Unijním zemím nedoporučila, aby zmíněný preparát proti parazitům předepisovaly proti viru.

O napjatých vztazích mezi premiérem a ministrem Blatným vypovídá i další dopis z minulého pátku. Terčem tentokrát nebylo nezvládnutí pandemie. V listu Babiš zpochybnil Blatného erudici v oblasti boje s rakovinou. Spor se týká názvu jednoho z opatření, které obsahuje Národní plán obnovy. Ten má být nástrojem kabinetu k vyvedení země z ekonomických dopadů krize.

Premiér odmítl i další doporučení ministerstva zdravotnictví. „Nesdílím s Vámi názor, že nelze podporovat centra, která přinášejí inovace a realizují klinický výzkum… Tuto důležitou potřebu zdravotnického systému a pacientů není možné financovat z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Z pozice předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace jsem si tím zcela jist,“ konstatoval v dopise Babiš.

Zároveň Blatnému vyčetl i další nedostatek. „Chybí mi položka, ze které by bylo možné významně investovat do Státního zdravotního ústavu, který si zaslouží nejen modernizaci a restrukturalizace,“ upozornil premiér a naopak jako nadbytečnou označil investici do nákupu simulačního centra při Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně.