Vláda zatím nemá žádný jasný plán, co čeká Česko po konci třítýdenního lockdownu, rozvolnění ale nepřijde, řekl poslancům premiér Andrej Babiš (ANO).  Rozvolňování může podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) přijít nejdříve ve chvíli, kdy bude v nemocnicích kolem tří tisíc lidí, teď jich je přes osm tisíc. Řada okolních zemí včetně Německa přitom svým obyvatelům jasný „jízdní řád“ opatření a jejich uvolňování dává. To, že ho Česko oficiálně nemá, přitom kritizuji i experti.

Česko je již několik týdnů v sevření agresivnější britské mutace, čísla nakažených od 23. února oscilují okolo 15 tisíc nakažených denně a nemocnice v některých krajích už nejsou schopné poskytovat kromě kovidové a neodkladné už žádnou jinou péči.

Vláda vyhlásila od pondělí 1. března na tři týdny nový nouzový stav a vydala sérii nových opatření, která by aktuální neradostná čísla nemocných měla srazit dolů. Odložila plánovaný návrat dětí a studentů do škol a na hranice okresů vyslala policejní kontroly. Teď na tři týdny. Co bude pak, podle premiéra není jasné.  

„Nemít plán a strategii je v dnešní době opravdu velký problém. Chování viru se dá poměrně dobře modelovat a dá se dobře vysvětlit, za jakých podmínek může dojít k rozvolnění. Pozitivní motivace obyvatel je v této době klíčová, protože teď je hlavní věc táhnout za jeden provaz a dostat se z toho společnou silou. K tomu je ale potřeba jednotící vize,“ napsal pro Blesk Zprávy datový vědec Petr Ludwig, který před masivní čtvrtou vlnou varoval už 17. ledna 2021 na svém facebookovém profilu.

Babišova slova ze Sněmovny mírní vicepremiér Hamáček. „Říkat, že vláda nemá žádný plán, je nešťastné a nebudí to důvěru. My samozřejmě plán máme a tím plánem je srazit čísla nakažených a hospitalizovaných. Potřebujeme, aby v nemocnicích bylo tak 3000 pacientů s covidem, pak můžeme uvažovat o nějakém rozvolňování. Pokud budeme na konci března něco uvolňovat, tak jen velmi opatrně a jen ta nejpřísnější opatření,“ řekl pro Blesk Zprávy vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (za ČSSD). Zároveň dodal, že věří, tří týdny lockdownu pomohou tomu, aby se křivka nakažených otočila.

Čemu se politici po minulých slibech vyhýbají, je termín návratu dětí do škol. „Věřím, že alespoň některé ročníky se do školy před koncem tohoto školního roku vrátí,“doplnil neurčitě Hamáček.