ODS nepodpoří prodloužení nouzového stavu o 30 dní. V Rozstřelu to potvrdil předseda strany Petr Fiala. Občanští demokraté požadují otevření okresů, návrat dětí do škol a chtějí, aby se opatření zaváděla už jen na základě pandemického zákona. Petr Fiala se pro iDNES.cz vyjádřil i k odchodu Pavla Novotného z ODS i k tomu, s kým by jeho strana po podzimních volbách do Sněmovny chtěla vládnout.

Podle ODS je vyhlášení nového nouzového stavu nadbytečné. Účinná opatření lze podle Petra Fialy uplatňovat i podle stávající legislativy. „Nejsme v tuto chvíli přesvědčeni, že je potřeba prodloužit nouzový stav. Myslíme si, že by bylo dostatečné začít konečně využívat pandemický zákon, který jsme prosadili.“

„Nouzový stav je potřeba jenom kvůli jediné věci, a to je omezení pohybu lidí mezi okresy a my zrovna zákaz pohybu mezi okresy považujeme za opatření, které je zbytečné,“ vysvětluje šéf ODS.

„Máme tady 170 dní nouzový stav a vidíme, jaká jsou ta čísla. Teď je potřeba začít rychle připravovat návrat dětí do škol, je potřeba zrušit opatření, která se ukázala jako neúčinná nebo trochu nesmyslná. Nejen zákaz pohybu mezi okresy, ale třeba nošení roušky, když jdete sám po ulici,“ míní Fiala.

Petr Fiala hodnotil v Rozstřelu také konec Václava Klause mladšího v Trikolóře, neúspěch opozičního projektu Hnutí Lidé PRO Mikuláše Minářea také to, s kým by chtěla v případě volebního úspěchu ODS sestavit budoucí vládu. 

Odmítl jakoukoliv povolební spolupráci s KSČM, SPD a ANO. S ostatními politickými stranami nebo koalicemi si koaliční vládnutí představit umí. „Ale nedělejme účet bez hostinského. Je naprosto zásadní, jak voliči rozdělí svoji přízeň. My budeme dělat všechno pro to, abychom byli nejsilnějším politickým subjektem.“

„Chceme, aby to byla koalice Spolu, která rozdává karty, protože změnu myslíme vážně. Myslím si, že máme nejlepší nabídku pro Českou republiku, co udělat se státem, který je zoufale nemoderní a byrokratický,“ uzavírá  Fiala.