Česko bude o možnosti umístit pacienty do německých nemocnic žádat případně do konce příštího týdne. Ve středu to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra bude totiž tlak na nemocnice vrcholit v příštích osmi nebo devíti dnech, pak už by měl povolit. Opatření totiž podle něj pomalu zabírají.

„Klesá reprodukční číslo i mobilita. Máme naději, že se to projeví na aktuální situaci a dojde k poklesu nově nakažených a s odstupem času i k počtu hospitalizovaných,” řekl Hamáček.

Vyjádřil se i k možnému rozvolnění. „Byl bych nerad, kdybychom zopakovali situaci z Vánoc, kdy jsme si nakoupili dárky, ale zaplatili za to další vlnou. Další vlnu si dovolit nemůžeme,” řekl ve středu.

„Pokud nám osm tisíc hospitalizovaných pokládá naše zdravotnictví, tak k rozvolnění musí být ta čísla někde pod půlkou. Zdravotníci si také musí odpočinout,” naznačil, kdy by k uvolnění restrikcí mohlo dojít.

Jako první by pak měly padnout velké plošné zákazy. „Tedy plošné uzávěry okresů. Prioritou je také vrátit alespoň část studentů do škol,” upřesnil.

V posledních několika dnech to vypadá, že se situace v Česku zlepšuje. Počty nově nakažených klesají. Například za úterý odhalily laboratoře v Česku 15 196 nově nakažených. To je zhruba o 1600 méně než ve stejný den před týdnem.