Žádná Sněmovna! Věci nabraly nečekaný spád. Minulý týden na piráta Radka Holodňáka, místopředsedu Mladého Pirátstva, prasklo, že má tak blízko k myšlenkám Karla Marxe, že z jeho knih pořádá veřejná čtení a navíc je sám vydává. Nyní mladý politik, dle svých slov socialista, věřící „ve vítězství pracujícího lidu“ učinil zásadní krok.

„Pro info Radek Holodňák pozastavil členství a stáhl kandidaturu v primárkách do Sněmovny. Nechce, aby nás konkurence dehonestovala skrze jeho marxistické provokace,“ napsal 18. března poslanec Ferjenčík na pirátskou skupinu na facebooku.

Holodňák totiž po sérii článků v českých médiích z minulého týdne, ve kterých bylo poukazováno na jeho názorový příklon k socialismu a k učení Karla Marxe učinil vcelku rychlé rozhodnutí, že straně nechce v období posledního půl roku do sněmovních voleb škodit. Jedná se takřka přesně po roce o druhý takový případ. Loni v březnu stáhnul svou tehdejší senátní kandidaturu Tomáš Tožička, u kterého byl propírán jeho pozitivní postoj k Palestině a také příspěvek, na kterém byla spojena izraelská Davidova hvězda s nacistickou svastikou. Rozdílné jsou kauzy především v tom, že Tožička kandidaturu stáhnul po žádosti pirátského vedení strany, zatímco Holodňák zřejmě rozhodnutí učinil zcela o vlastní vůli.

„Ahoj, dospěl jsem k rozhodnutí a chci vám oznámit, že nechci poškozovat dobré jméno strany kauzou, která se týká zejména mého vystupování na sociálních sítích, proto

a) stahuji svou kandidaturu do voleb do Poslanecké sněmovny
b) pozastavuji své členství v Pirátské straně

K tomuto rozhodnutí mě vede jednoduchý důvod:

uvědomuji si, že politická činnost je služba veřejnosti a v případě Pirátů pak i společná týmová práce mnoha skvělých lidí, s nimiž spolupracovat pro mě byla a je radost a čest. Svou práci jak v občanském životě, tak v tom politickém, se snažím dělat svědomitě a ve veřejném zájmu. Kdo mě zná, ví, že mám osobitý smysl pro humor, který nemusí každý vnímat stejně jako já a nemusí tedy být v souladu s veřejným působením. Protože nechci Piráty poškodit, stahuji kandidaturu a pozastavuji členství,“ píše Holodňák na interním pirátském fóru. Rozhodl se tak v situaci, kdy by jakožto místopředseda Mladého Pirátstva a asistent poslance Františka Navrkala měl vcelku reálné šance o sněmovní mandát zabojovat.