Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes oznámí dodatečnou dodávku očkovací látky společností Pfizer/BioNTech, řekl dnes CNN Prima News premiér Andrej Babiš (ANO). Česká republika by díky tomu podle něj ještě v březnu mohla dostat o 80.000 dávek navíc.

K úterním 20:00 uvádí statistika ministerstva zdravotnictví v Česku 902 605 vykázaných očkování. Babiš v rozhovoru pro CNN Prima News řekl, že ještě tento týden by měl počet překročit milion. „Předsedkyně EK dnes oznámí další dodatečné množství od firmy Pfizer/BioNTech, pro nás by to znamenalo asi 80 000 ještě v březnu,“ uvedl Babiš. Očkování znovu označil za klíčovou věc v boji s covidem-19.

Premiér doufá, že v Česku se podaří navodit atmosféru jako loni v březnu v počátcích epidemie. „Žádná vláda to bez spolupráce s lidmi nezvládne, zkusme spolu vydržet, jsem přesvědčen, že to může být poslední lockdown,“ uvedl premiér. Růst epidemie se zastavil, počty lidí v nemocnicích a vyžadujících intenzivní péči je však stále vysoký, konstatoval premiér.

Babiš nechtěl konkretizovat, jak by se musela epidemie vyvíjet, aby vláda mohla uvolnit opatření zpřísněná od začátku března. „Pevně doufám, že po Velikonocích už bude ta doba, kdy si řekneme, kdy se vrátí děti do školy, kdy zase začnou sportovat a jak by to mělo vypadat. A zatím musíme samozřejmě strašně rychle očkovat,“ řekl. Zda bude vláda kvůli restrickím žádat prodloužení nouzového stavu, který má skončit 28. března, Babiš neřekl. „Máme 10. března, zatím je to předčasné řešit,“ řekl Blesk Zprávám Babiš. Na nouzový stav se přitom váže napříkld klíčový zákaz cestování mezi okresy.

Opatrnější je zatím u rozvolňování ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). „Nemůžeme rozvolňovat podle ankety z instagramu,“ podotkl po jednání Ústředního krizového štábu. Podle něj není možné mluvit o rozvolňování, dokud budou tisíce hospitalizovaných. Počet hospitalizovaných navíc bude podle Hamáčka ještě stoupat, protože chvíli trvá, než se v nemocnicích projeví proti-epidemická opatření.