Kvóty na přijímání migrantů, kvůli kterým se členské státy EU hádají posledních pět let, se vrací oknem. Německé předsednictví EU podle informací z Bruselu přichystalo plán, který má vycházet z vizí Angely Merkelové o solidaritě s uprchlíky, má země pozitivně (finančně) motivovat k jejich přijímání a naopak odrazovat (rovněž finančně, a to velmi tvrdými pokutami) od jejich odmítání.

Eurokomisařka vnitra Ylva Johanssonová před několika dny žurnalistům sdělila, že s chystaným plánem „nikdo nebude spokojen“, a že je to naopak základ jeho úspěchu.

Plán připravovaný v čase německého předsednictví má být, jak píše třeba český IDNES.cz,  zajištěním politického odkazu Angely Merkelové, které na něm prý velmi záleží. Spolková kancléřka se nedávno účastnila pětiletých připomínek migrační krize z roku 2015 a vehementně zdůrazňovala, že dnes by se zachovala stejně jako tehdy. „Když lidé stojí na německo-rakouské nebo rakousko-maďarské hranici, musíte se k nim chovat jako k lidským bytostem,“ uvedla.

Do toho přišly události v řeckém uprchlickém táboře Moria, který podle všeho zapálili sami imigranti. Německo vyjádřilo ochotu až tisíce z těchto imigrantů okamžitě přijmout. Prozatím jich přijalo asi 1500. Tomu měl podle německého Die Spiegel předcházet výstup Merkelové na zasedání vlády. Straničtí kolegové Merkelové vzpomínali, že takto rozčílenou kancléřku neviděli už dlouho. Rozčílení prý směřovalo k ostatním členským státům za to, že o imigranty ze zapáleného tábora neprojevily zájem. V této atmosféře má být v Bruselu představen nový migrační plán. Dobrovolná solidarita v případě krize nestačí. Proto má být zaveden mechanismus „povinné solidarity“.

Míra, jakou se členské státy do pomoci zapojí, nemá být příště odvozována od jejich ochoty, ale pouze od jejich kapacit a ekonomických možností. „Nemělo by být dobrovolné, do jaké míry projevíte solidaritu. Ta musí být v souladu s vaší kapacitou a velikostí ekonomiky,“ sdělila komisařka své vize.

Podle uniklých informací z Bruselu počítá plán s finanční kompenzací 10 000 euro za každého přijatého migranta. Kdo však závazky nesplní, má čelit soudnímu řízení a pokutám, které mají být „vysoké“.