Americký prezident Donald Trump se pokusil vysvětlit návštěvu podzemního bunkru Bílého domu při pátečních protestech před prezidentskou rezidencí. Tvrdil, že tam prováděl inspekci.

V mnoha městech Spojených států již osmý den pokračovaly protesty proti policejní brutalitě za účasti desítek tisíc lidí. Protestovalo se i v parku nedaleko Bílého domu, pokojný protest ale pořádkové síly s použitím gumových projektilů a slzného plynu násilně rozehnaly, aby se prezident mohl nechat vyfotit s biblí před kostelem.

Kvůli nečekané intenzitě demonstrací v blízkosti Bílého domu se Donald Trump v pátek musel podle agentury AP asi na hodinu ukrýt do nouzového bunkru v prezidentské rezidenci.

Trump ale ve středečním rozhovoru s Brianem Kilmeadem z Fox News Radio uvedl, že do bunkru šel „jen na krátkou inspekci“ ve dne, nikoli v noci, kdy se odehrávaly protesty před jeho rezidencí. „Byla to falešná zpráva,“ uvedl Trump a dodal: „Byl jsem tam jen na maličkou, krátkou chvíli. A šlo hlavně o inspekci … Možná ten bunkr někdy bude potřeba.“

Několik zdrojů televize CNN situaci popsalo jinak. Podle nich byl Trump ve spěchu odveden do bunkru, kde při intenzivních pátečních protestech strávil skoro hodinu. Podle jednoho ze zdrojů tam byli spolu s ním odvedeni také jeho syn Barron a první dáma Melania.

Trumpa podle CNN hluboce rozčílily zprávy, že se skryl v bunkru a trval pak na tom, že se vyfotí před branami Bílého domu. Právě to nakonec vedlo k jeho návštěvě nedalekého kostela, kde zapózoval s biblí. Trump v rozhovoru dále řekl, že bunkr navštívil už v minulosti a byl tam „dvaapůlkrát“. I v těchto případech podle něj šlo o prohlídku místnosti.