Diktátor Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí to alespoň jihokorejský diplomat Čang Song-min. Zvěsti o Kimově nahnutém zdraví jsou zpět. Že není vše v pořádku, mělo naznačit už to, že Kim nedávno zařídil posílení moci své sestry Kim Jo-čong, které prý předal nové pravomoci.

Kim Čong-un „je v kómatu a jeho sestra je připravena převzít kontrolu“ nad Severní Koreou, tvrdí podle britského Daily Mailu jihokorejský diplomat, Čang Song-min. Oficiální zprávy z KLDR však nadále chybí. Diplomat z Jižní Koreje však uvedl: „Posoudil jsem, že je v kómatu, ale jeho život neskončil.“

Zvěsti o Kimově špatném zdravotním stavu se přitom za poslední rok několikrát opakovaly. Nejednou se totiž Kim odebral na delší dobu do ústraní, o příčinách pak mlčela i oficiální severokorejská státní agentura, která obvykle přináší řadu snímků a záběrů Kimových „úspěchů“.

Podle jihokorejských médií je nyní skutečně na vzestupu hvězda 33leté sestry diktátora Kim Jo-čong. Žena, která se svým bratrem strávila několik let na studiích ve Švýcarsku, nechyběla v minulosti ani na Kimových významných setkáních s prezidentem USA Donaldem Trumpem či čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

I když je však nyní de facto dvojkou v hierarchii KLDR (Kim bratra nemá), za oficiální nástupkyni zatím dle všeho jmenována nebyla.

„Nebyla vytvořena úplná struktura posloupnosti, Kim Jo-čong se ale dostává do popředí, protože vakuum nelze udržovat po delší dobu,“ uvedl diplomat.

Kim Čong-un se na delší dobu odmlčel i letos v květnu, kdy se objevil při slavnostním otevření továrny na hnojivo.