Náboženská místa by se po celých Spojených státech měla otevřít už o tomto víkendu. Americký prezident Donald Trump je v pátek navzdory šíření nákazy onemocnění covid-19 prohlásil za nezbytnou službu pro Američany. Úmysl otevřít kostely, synagog a mešit Trump oznámil na tiskové konferenci v Bílém domě.

„Ode dneška prohlašuji náboženská místa – jako kostely, synagogy a mešity – za nezbytná místa, která poskytují nepostradatelné služby,“ Řekl Trump. Zároveň prohlásil, že pokud se guvernéři jednotlivých amerických států nebudou jeho příkazem řídit, tak jejich rozhodnutí zvrátí.

Agentura AP však poznamenala, že není jasné, jak to chce prezident učinit a zda k tomu má patřičnou pravomoc. „V Americe potřebujeme více modliteb, ne méně,“ dodal prezident.

Donald Trump i přes varování některých expertů dlouhodobě prosazuje co nejrychlejší otevření americké ekonomiky, která restrikcemi proti šíření nákazy koronaviru silně utrpěla.

Podle mnoha pozorovatelů tak činí zejména proto, aby si zajistil dostatečnou podporu veřejnosti před listopadovými prezidentskými volbami, ve kterých usiluje o znovuzvolení.

USA evidují už téměř 1,59 milionu pozitivních nálezů covidu-19 a přibližně 95 tisíc mrtvých, což je zdaleka nejvíce ze všech zemí na světě. Všechny americké státy už v různé míře začaly uvolňovat ochranná opatření, někteří guvernéři v těžce zasažených oblastech však v tomto směru postupují pomaleji kvůli obavám z možné další vlny nákazy.