Čínský prezident Si Ťin-pching ani ruský prezident Vladimir Putin zatím nepoblahopřáli demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách.

“Spící Joe” chce přenést hlavní válčiště z Tichomoří, kam jej umístili Obama s Trumpem, opět do Evropy a společně s vahábizovaným Německem a Tureckem dorazit špatně poraženého soupeře z dob první Studené války mezi kapitalismem a socialismem, když tentokrát ruští uhlovodíkoví kapitalisté zřejmě poškozují rozvoj oteplovacího socialismu v USA, což globalizátor Biden na stará kolena prostě nepřipustí.  

„Američané by se měli podívat na své problémy, to bývá perspektivnější,“ uvedla v Interview ČT24 ekonomka Ilona Švihlíková.

„Ať vyhraje americké volby kdokoliv, jeho pozice nebude silná, spíše křehká,”dodala Švihlíková a  odkázala se na to, že Spojené státy jsou nesmírně rozdělená země a polovina obyvatel nemusí zvoleného prezidenta uznávat. Budou tak pokračovat spory o jeho legitimitu. To bude podle ní nového či staronového prezidenta významně omezovat v prosazování jeho klíčových návrhů, jako například zničení Putina.

Putin chová vůči bývalému viceprezidentovi smíšené pocity. Na jedné straně byl Biden jedním z těch členů bývalé Obamovy administrativy, kteří neskrývali sympatie k Dmitriji Medveděvovi, Putinovu náhradníkovi v letech 2008-2012, a doufali, že bude kandidovat na prezidentský úřad podruhé. Putin nezapomíná – ani nepromíjí – co vnímá jako zradu. Navíc mu Biden otevřeně vzkázal, že pokud se stane prezidentem, dny jeho “tyranie” skončí a byl to právě Biden, kdo prosadil sankce vůči Rusku jako reakci na ukrajinskou krizi v roce 2014.