Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami v sobotu protestovalo v centru Varšavy. Požadovali propuštění aktivistky hájící práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), která čelí obvinění, že pověsila duhové vlajky na sochy ve Varšavě a poškodila vozidlo se slogany namířenými proti LGBT komunitě. Informovala o tom agentura Reuters.

Protestující vykřikovali hesla jako „Vraťte nám Margot!“ a „Duha vás neuráží!“ před budovou Paláce kultury v polské metropoli. Demonstranti během pokojného protestu rovněž tleskali aktivistům, kteří pověsili další duhovou vlajku na sochu před vstupem do paláce. Jejich počínání i vůdce protestů si policie natáčela, popsala agentura Reuters.

Zadržená aktivistka u soudu oficiálně figuruje pod jménem Michal Sz., identifikuje se ale jako žena jménem Malgorzata Szutowiczová.

V pátek policie zadržela 48 lidí, kteří se uvěznění Szutowiczové snažili zabránit. Během protestu obklopili policejní vůz, ve kterém se aktivistka nacházela, a snažili se zabránit jeho odjezdu. „Čtyřicet osm lidí bylo zadrženo,” uvedla varšavská policie.

„Jsme tady, abychom znovu protestovali proti zadržení těchto lidí policií,“ řekl jeden z účastníků demonstrace, 24letý Mateusz Wojtovicz. Policie začala zadržené postupně propouštět, Szutowiczová je nicméně stále ve vazbě.

K jejímu propuštění vyzvala i komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. „Rozhodnutí zadržet ji na dva měsíce vysílá velmi neutěšený signál o svobodě slova a právech LGBT osob v Polsku,“ uvedla na twitteru Mijatovičová.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) podle agentury Reuters označuje práva LGBT za součást agresivní zahraniční ideologie, která podkopává polské hodnoty a tradiční rodinu.

V Praze se v sobotu uskutečnila plavba lodí, která nahradila tradiční průvod v rámci festivalu Prague Pride. S organizátory festivalu se odpoledne spojili právě i aktivisté z Polska.

„Požádali nás o podporu, i skrze naši politickou reprezentaci. Vyzvali jsme proto v živém vysílání naše příznivce, aby psali ministrovi zahraničních věcí (Tomáši) Petříčkovi,“ sdělill mluvčí festivalu.